OBCHODY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Upamiętniliśmy w Nowym Dworze Gdańskim poległych i pomordowanych żołnierzy oraz cywilów podczas II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Mszę celebrowali proboszczowie nowodworskich parafii - Antoni Mikielewicz i Mariusz Pietrzykowski.

Następnie przemaszerowaliśmy pod "Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną i Niepodległą Ojczyznę", gdzie głos do mieszkańców zabrali Burmistrz Jacek Michalski oraz Starosta Jacek Gross. W swoich przemówieniach przypomnieli o cierpieniach mieszkańców Polski, skutkach wojny i przesłaniu jakie niesie kolejnym pokoleniom ludzi na całym świecie. Zebrane delegacje złożyły kwiaty i minutą ciszy uczczono poległych bohaterów.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów na terenie stacji kolei wąskotorowej, skąd wywożono ludzi do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sttuthof.

W obchodach uczestniczył Julius Hinz, honorowy mieszkaniec Nowego Dworu Gdańskiego oraz były nowodworzanin.

Dziękujemy pocztom sztandarowym, samorządowcom, służbom mundurowym, przybyłym delegacjom, uczniom, dyrektorom i mieszkańcom.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Fot. Kamil Dyl, Krystian Falk